Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sabit Disk Türleri Nelerdir ? HDD SSD M2

Collapse
X
 
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Sabit Disk Türleri Nelerdir ? HDD SSD M2

  Merhaba,

  Sabit diskler ihtiyaç ve bütçeye göre değişiklik göstermektedir. Günümüzde hız ve performans gereksinim durumlarında SSD veya M2 diskler tercih edilse de fiyatlarından dolayı HDD diskler de yoğunluk ile kullanılmaktadır. Bu sebeple günümüzde işletim sistemi ve en çok ihtiyaç duyulan program ve dosyalar M2 disklere, kalan uygulamalar ise HDD diske konumlandırılarak orta bütceli bir sistem oluşturularak kullanılmaktadır. Kullanıcının sadece office programları kullanması gerekiyor ve web tabanlı uygulamalar kullanıyor ise 128 Gb boyutunda bir M2 disk seçmesi daha mantıklı olacaktır. Bu disk okuma ve yazma hızları 3000 mb/s hızlarına ulaştığından dolayı tüm işlemlerini saniyeler içerisinde yapabilmektedir.

  Disk çeşit ve özellikleri ;

  Hdd ( Hard Disc Driver ) ;
  Verileri bir eksen etrafında dönebilen manyetik disk üzerinde tutan yapıda sahiptirler. elektronik ve elektrik bileşenlerin yanında manyetik bir yapıya da sahiptirler. Veri kurtarma kabileyeti en iyi sabit disk modeller olarak görülür.

  SSD ( Solid State Driver ) ;
  Verileri SDram ve flash hafıza yapılarında tutarlar. mekanik parçalar olmadığı için performansı daha iyi ve güç gereksimleri de ona göre düşüktür. veri kurtarma oldukça düşüktür ve sessiz çalışma yapısına sahiptirler.

  M2 SATA SSD ;
  Farklı boyutları olmasına kaşın tahmini olarak laptop ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılan ram boyutlarında disklerdir. Yine SATA arabirimi üzerinden iletişim sağlamaktadır. (PCI) üzerinden çalışabilen modelleri de mevcuttur. Kullanım alanı son dönemde üretilen cihazlarda yaygın durumdadır. M2 Pci 2x, 4x gibi bir port tipidir. M2 sata denilmesinin sebebi M2 portunda çalışabilmesinden gelmektedir.

  HHD ( Hybrid Hard Driver ) ;
  SSD ve HDD karışımı melez yapıya sahiptirler. Flash hafıza içeren bir tampon belleğe sahiptir. Mekanik sisteme göre hızlı olan flash yapıyı kullanarak disk erişim süresi kısalır

  PATA ( IDE ) ;
  Parallel advanced Technology Attachment açılımıdır. Bu kelimeler ata,Ide,atapı olarakda geçmektedir. paralel olarak veri iletimini sahiptirler. Cdrom dvdrom ve hdd ler için ayndır. iletken Ribbon Kablo ile anakarta bağlanır.

  Sata ( Serial Ata ) ;
  Seri Olarak veri alışverişi yapan bir modeldir. bant genişliği ve kablo boyutları unun ve incedir.

  Hızlar:
  *- SATA 1 : 150MBps
  *- SATA 2 : 300 MBps
  *- SATA 3 : 600 MBps

  SCSI ( Small Computer system Interface ) ;
  Disklerin dönüş ve hızları ve performansları çok yüksektir. fiyatları da ona göre yüksek olduğu için ev ortamında pek kullanmaz. seri ve paralel çalışan tipleri vardır. 8-16 adet hdd yi birbirine bağlar.
Working...
X