Announcement

Collapse
No announcement yet.

Bilgisayar - Laptop Temizliği / Bakımı

Collapse
X
 
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Bilgisayar - Laptop Temizliği / Bakımı

  Merhaba,

  Her elektronik cihazlar, otomobiller gibi bilgisayarlarında bakıma ihtiyacı bulunmaktadır. Bilgisayar için bakım donanımsal ve yazılımsal olarak ayrılabilir.

  Donanımsal bakım, termal macun yenilemesi ve fan temizliği ile yapılmaktadır. Ekran kartları için termal macun yenilemeleri bulunduğu ortama göre 1-3 yılda bir yapılabilir ancak çalışma yoğunluğu ve bulunduğu konumdan ötürü işlemci fanları yılda 2-3 defa temizlenmelidir.

  Bilgisayar kasasının konumu yerde ayak üzerinde olur ise sürekli toza maruz kalacağından daha çabuk bakıma ihtiyaç duyacaktır. Masaüstü konumunda ise özellikle ortamda sigara içiliyor ise hem toz hemde dumandan ötürü yapışkan bir dokuyla daha riskli bir durum oluşacaktır.

  Bakım için gerekli ekipmanınız, beceriniz veya vaktiniz yok ise bu bakımları serviste yaptırmanız gerekmektedir. Ancak tam tersi bu işlemleri kendiniz yapmaya karar verecekseniz buyrun konunun üstünden temel hatları ile geçelim.

  Gerekli malzemeler;

  El kompresörü - Peçete - kulak pamuğu ;
  2020 Haziran piyasasında ortalama 100 tl fiyatlarında olan hava kompresörleri her daim elinizin altında olmalı. Kasa temizliği ve özellikle klavye temizlemede her daim yararlı olacaktır. Bunun haricinde başka elektronik eşyalarında bakımını kolayca yapabilirsiniz. Ve bu eşyaları yıkadıktan sonra kurutmak için birebirdir . Eğer kompresör temin edilemeyecek ise fanlar sökülerek peçete ve kulak pamuğu gibi malzemelerle daha zahmetli olsa da temizlik yapabilirsiniz.

  Termal macun ;
  İşlemci ve ekran kartı fanlarının soğutma bölgesine tam teması için kullanılan karışımdır. 2 metal yüzey arasında soğuma iletkenliğini sağlamak için kullanılır. Özellikle işlemci fanı için mecburidir ve yılda en az 1 defa yenilenmelidir.

  Makine yağı ;
  Fanlar için makine yağı kullanılabilir. Çok ses yapmıyor ise gerek yok fakat sesi azaltmak gerekiyor ise uygulyabilirsiniz. WD 40 kullanılabilir ancak toz toplamasını arttırabilir.

  Aşağıda konu hakkında basit bir temizleme video paylaşımım bulunmaktadır;

  https://www.youtube.com/watch?v=KnIKhHPeo18
Working...
X