Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kıyı Olta Balıkçılığı

Collapse
X
 
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Kıyı Olta Balıkçılığı

  Merhaba,

  Kıyıdan olta balıkçılığı konusu üstünden geçerek anlatılacak bir hobi değildir. Video ile bile saatlerce incelenecek konu ve bilgi bulunmaktadır. Ancak bir yerden başlanmalı ve gelen sorular ile gelişmeye gidilebilir.

  Kıyı olta balıkçılığını temel olarak üç gruba ayırabiliriz.

  Surf, Spin ve LRF.

  Bu ayrımlar atarlara göre değişmektedir. Balığı yakalayacağımız ağırlık 10 grama kadar ise LRF, 10-30 gram arası ise Spin, 30 gram ve üstü Surf olarak akılda kalıcı bir ayrım yolu izleyebiliriz. ( 12 gram da LRF vardır ama sade anlatım ile bu sınırlamaları kullandım )

  Surf yaygın olan kullanılan gruptur. Genel olarak balığa surf takım ile başlanır. Tavsiye üzerine istisnalar tabi ki olacaktır ama bu genellemeyi bozmayacaktır.

  Surf bir takım alarak bulunduğunuz bölge ve hedef ava göre farklı yemler ile başlayabilirsiniz. Çoğu sahilde yaygın ve diğer türlere göre yakalaması daha kolay olan istavrit başlangıç olabilir. Bu av için kamış, makine, misine, kurşun ve çapari yeterli olacaktır. Takım halinde başlangıç seviyesinde çok makul fiyatlara takım olarak alabilirsiniz. Ama herşeyde olduğu gibi en basit malzeme ve ihtiyaçları karşılayacak olan bu malzemeler kısa zamanda bize yetmeyecektir. Ortalama ağırlıkları 800 gram uzunlukları 4.5 metreye kadardır.

  Spin türünde ise işler biraz değişmektedir. Artık balıkçılık hakkında temel bilgiler alınmıştır. Aldığımız istavritler bizi kesmemeye başlar. sahte balık/rapala ile çinekop, lüfer gibi dişli balıklar çekmek ve o aksiyonu yaşamak isteriz. Canlı yem kullanılsa da genellikle sahteler ile avlanılmaktadır. Atarları 10-30 gram olan bu setimiz ie orta büyüklükte bir balık ile cebelleşerek bu heyecanı daha fazla yaşayabiliriz. Ortalama set ağırlıkları 300 gram uzunlukları 3 metreye kadardır.

  Ve LRF. Light Rock Fishing kısaltımı olan yakın balıkçılık türüdür. Ağırlıkları 2-3 gram olan iğne ve yemler ile 20-30 metreye kadar atılabilen yem çeşit yelpazesi oldukça geniş olan tür. 250 gram kadar bir set ile bir istavrit bile çekseniz sanki 50 kiloluk balık çekiyormuşsunuz gibi cebelleşirsiniz ve heyecanı doruklara çıkartabilirsiniz. Bu iş keyif işidir ve en fazla keyif LRF ile sağlanmaktadır.


  Genel olarak kıyı balıkçılığı bu şekilde belirtilebilir. Ancak paylaştıklarım bu sporun %20 lik bir kısmıdır. Yazımıza farklı konular ile tabi ki devam edeceğiz. Şimdilik aktaracaklarım bu kadar. Oltanız suda, trofeniz bol olsun
  Last edited by Kadir Metin; 26-06-2020, 15:38.
Working...
X